Ciśnienie tętnicze to nacisk przepływającej krwi na ściany tętnic. Serce z każdym uderzeniem pompuje krew do tętnic, którymi dociera ona do wszystkich narządów ciała, po czym wraca do serca.
Podczas domowego pomiaru wartości ciśnienia tętniczego nie powinny przekraczać 135/85 mmHg. Jeśli wartości Twojego ciśnienia są wyższe od podanych, to powinieneś/powinnaś zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego, o interpretację wyników pomiarów zapytaj swojego lekarza prowadzącego.
Na wyświetlaczu aparatu do mierzenia ciśnienia tętniczego zazwyczaj można odczytać trzy wartości, tj.: ciśnienie skurczowe krwi (najwyższa liczba), ciśnienie rozkurczowe krwi oraz tętno.
Migające serduszko na ciśnieniomierzu pojawia się, gdy wychwycone zostanie uderzenie mięśnia sercowego. Sygnał ten jest odzwierciedleniem tętna (pulsu).
Niższy wynik pomiaru ciśnienia tętniczego wykonywanego w domu od tego wykonywanego w gabinecie lekarskim związany jest z tym, że w czasie pomiarów w domu odczuwa się mniejszy stres niż podczas badania przeprowadzanego przez lekarza. Emocje towarzyszące wizycie potrafią zwiększyć wynik pomiaru o kilka lub kilkadziesiąt mmHg. Zjawisko to określane jest „efektem/syndromem białego fartucha”.
Walidację można uzyskać, przeprowadzając badania kliniczne, w których według jednego z ustalonych protokołów badawczych ocenia się, czy wartości ciśnienia tętniczego wskazywane przez badany aparat są dokładne i zgodne z rzeczywistością. Ocenia się, że walidację posiada mniej niż 10% aparatów do pomiarów ciśnienia tętniczego dostępnych na rynku.
Medyczne towarzystwa naukowe zalecają używanie aparatów do pomiarów ciśnienia tętniczego posiadających walidację.
Jeżeli wcześniej nie zaobserwowałeś wad w posiadanym mankiecie, to należy go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu. Przy intensywnym użytkowaniu zaleca się wymianę nawet po pół roku.
Nadciśnieniem tętniczym określa się stan, gdy wysokość ciśnienia tętniczego jest wyższa od wartości prawidłowych (uznanych za bezpieczne). Podczas domowego pomiaru ciśnienie nie powinno przekraczać 135/85 mmHg. Jeśli wartości Twojego ciśnienia są wyższe od podanych, to powinieneś/powinnaś się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Tak – uniknięciu lub opóźnieniu rozwoju nadciśnienia tętniczego sprzyja zdrowy styl życia, zwłaszcza zapobieganie otyłości, zdrowa dieta, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.
Hipertensjolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego.