Zasady pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnieniomierze Zasady pomiaru ciśnienia

Zasady pomiaru ciśnienia krwi

Jak wybrać aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego?

Bardzo ważne jest, aby aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego posiadał walidację, potwierdzającą rzetelność pomiarów. Przed wyborem urządzenia warto także zapoznać się z rodzajami ciśnieniomierzy oraz określić, dla kogo aparat będzie przeznaczony (np.: dziecka, kobiety w ciąży, osoby otyłej) i jakie są oczekiwania jego przyszłego użytkownika (np.: czytelny ekran, pamięć wyników, prosta obsługa, niewielki rozmiar). Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego rekomenduje używanie aparatów automatycznych lub półautomatycznych z mankietem zakładanym na ramię. Swój zakup możesz skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

Jak dobrać mankiet?

Mankiet powinien zostać dobrany na podstawie obwodu ramienia. Zakres obwodów ramienia dla poszczególnych mankietów podany jest przez producenta. Większość mankietów przeznaczonych jest dla ramion o obwodzie 22–32 cm – mankiety takie są oznaczane jako „M” (medium). Dla ramion szerszych, o obwodzie 32–42 cm, należy używać mankietów „L” (large). Dostępne są również mankiety M–L, które mogą być stosowane na ramionach o obwodzie w zakresie 22–42 cm.

Informacje na temat rozmiaru danego mankietu znajdziesz na opakowaniu lub w opisie ciśnieniomierza.

 

Jaki jest schemat wykonywania pomiarów?

Na 7 dni przed wizytą lekarską ciśnienie należy mierzyć codziennie rano i wieczorem (2 razy dziennie, po 2 pomiary za każdym razem, jeden po drugim na tej samej ręce), o stałych porach, w cichym pokoju o komfortowej temperaturze, przed zażyciem leków, z opróżnionym pęcherzem. Na 30 min przed pomiarem: nie palić, nie spożywać kofeiny, nie jeść i nie ćwiczyć. Na 3–5 min przed pomiarem należy pozostać w pozycji siedzącej i zrelaksowanej. Nie należy rozmawiać podczas pomiarów i pomiędzy nimi.

Częstość pomiarów pomiędzy wizytami ustala lekarz – na ogół jest to kilka pomiarów w tygodniu lub miesiącu, o różnych porach. Pamiętaj, by zawsze wykonywać dwa pomiary – jeden po drugim, na tej samej ręce.

 

Jak interpretować wyniki pomiaru?

Wartości graniczne ciśnienia tętniczego dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego w pomiarach w domu wynoszą 135/85 mmHg.

Jeżeli już się leczysz na nadciśnienie tętnicze, o interpretację wyników pomiarów zapytaj swojego lekarza prowadzącego.

Na ogół u osób do 65.–70. roku życia ciśnienie tętnicze powinno być obniżane do wartości < 130/80 mmHg w pomiarach domowych. Dla osób starszych wartości te wynoszą < 135/85 mmHg.

 

Jak używać aparatu nadgarstkowego?

Aparat nadgarstkowy mierzy ciśnienie w tętnicach nadgarstka. Jego mankiet powinien zostać umieszczony na nadgarstku, około 1 cm powyżej dłoni. Należy dopasować go dokładnie do obwodu ręki, nie ściskać. Ręka powinna zostać oparta np. na stole, na wysokości serca. Nadgarstek powinien być wyprostowany. Pamiętaj o zdjęciu biżuterii, zegarka z nadgarstka. Kiedy jesteś przygotowany/przygotowana, możesz rozpocząć pomiar.

 

 

Jakie są najczęstsze błędy przy pomiarach?

Do najczęściej popełnianych błędów przy pomiarach należą:

  • niewłaściwe podparcie ramienia,
  • umieszczenie mankietu nie na wysokości serca (dotyczy aparatów z mankietem na ramię),
  • źle dobrany mankiet,
  • pełen pęcherz moczowy,
  • niepodparte plecy,
  • umieszczenie mankietu na ubraniu,
  • siedzenie ze skrzyżowanymi nogami,
  • rozmowa,
  • przeprowadzanie pomiaru, gdy się odczuwa silne emocje lub lęk.