Bardzo ważne jest, aby aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego posiadał walidację, potwierdzającą rzetelność pomiarów. Przed wyborem urządzenia warto także zapoznać się z rodzajami ciśnieniomierzy oraz określić, dla kogo aparat będzie przeznaczony (np.: dziecka, kobiety w ciąży, osoby otyłej) i jakie są oczekiwania jego przyszłego użytkownika (np.: czytelny ekran, pamięć wyników, prosta obsługa, niewielki rozmiar). Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego rekomenduje używanie aparatów automatycznych lub półautomatycznych z mankietem zakładanym na ramię. Swój zakup możesz skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Mankiet powinien zostać dobrany na podstawie obwodu ramienia. Zakres obwodów ramienia dla poszczególnych mankietów podany jest przez producenta. Większość mankietów przeznaczonych jest dla ramion o obwodzie 22–32 cm – mankiety takie są oznaczane jako „M” (medium). Dla ramion szerszych, o obwodzie 32–42 cm, należy używać mankietów „L” (large). Dostępne są również mankiety M–L, które mogą być stosowane na ramionach o obwodzie w zakresie 22–42 cm.
Informacje na temat rozmiaru danego mankietu znajdziesz na opakowaniu lub w opisie ciśnieniomierza.
Na 7 dni przed wizytą lekarską ciśnienie należy mierzyć codziennie rano i wieczorem (2 razy dziennie, po 2 pomiary za każdym razem, jeden po drugim na tej samej ręce), o stałych porach, w cichym pokoju o komfortowej temperaturze, przed zażyciem leków, z opróżnionym pęcherzem. Na 30 min przed pomiarem: nie palić, nie spożywać kofeiny, nie jeść i nie ćwiczyć. Na 3–5 min przed pomiarem należy pozostać w pozycji siedzącej i zrelaksowanej. Nie należy rozmawiać podczas pomiarów i pomiędzy nimi.
Częstość pomiarów pomiędzy wizytami ustala lekarz – na ogół jest to kilka pomiarów w tygodniu lub miesiącu, o różnych porach. Pamiętaj, by zawsze wykonywać dwa pomiary – jeden po drugim, na tej samej ręce.
Wartości graniczne ciśnienia tętniczego dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego w pomiarach w domu wynoszą 135/85 mmHg.
Jeżeli już się leczysz na nadciśnienie tętnicze, o interpretację wyników pomiarów zapytaj swojego lekarza prowadzącego.
Na ogół u osób do 65.–70. roku życia ciśnienie tętnicze powinno być obniżane do wartości < 130/80 mmHg w pomiarach domowych. Dla osób starszych wartości te wynoszą < 135/85 mmHg.
Aparat nadgarstkowy mierzy ciśnienie w tętnicach nadgarstka. Jego mankiet powinien zostać umieszczony na nadgarstku, około 1 cm powyżej dłoni. Należy dopasować go dokładnie do obwodu ręki, nie ściskać. Ręka powinna zostać oparta np. na stole, na wysokości serca. Nadgarstek powinien być wyprostowany. Pamiętaj o zdjęciu biżuterii, zegarka z nadgarstka. Kiedy jesteś przygotowany/przygotowana, możesz rozpocząć pomiar.
Do najczęściej popełnianych błędów przy pomiarach należą: